the finalists 2018

Of each category one winner will be announced on 21st November 2018 at FIVE PALM JUMEIRAH DUBAI | PENTHOUSE.


Newcomer category

Alex Colket

Archana Aneja

Chinwe Russell

Dhruv Poddar

Egle Karlonaite

Gaijin

Janko de Beer

Julio Osorio

Mami Kato

Masha Hafner

Nicole Skinner

Raphael Gratzl

Stephan Mundi

Swapnil Jawale

Photography category

Alexandra Mekhanik

Anahi Clemens

Anne Iris

AVG The Rabbit's Bitch

Clarence Lin

Daniel Holfeld

Ioana Jitaru

Issa Al Kindy

Leo Gesess

Monica Gorini

Paul Brouns

Rizza Boo

Skander Allegue

Tjeerd Doosje

Wenjun Fu

Sculpture Category

Aarti Buxani

Amarist Studio

Barend Elshout

Francisco Pereira

George Tobolowsky

Gregoire Devin

Johan Herman

Joseph Klibansky

Lucia Oliva

Lynn Creighton

Miaad Eshraghi

Michaela Smrcek

Oleg Kedria

Pavol BarkÌci

Rudy Duyck

Thomas Carlo jr. Schulze

Vlastimil Beranek

INSTALLATION ART CATEGORY

Abdoul-Ganiou Dermani

Amarist Studio

David Drebin

Julie Robertson

KristÌf SzabÌ

Lucia Oliva

Olaniyi Akindiya

Realism Art CATEGORY

Anastasiya Fender

Betty Anderson

Katia Minervini

Kien Nguyen

Mariusz Kędzierski

Oleg Kedria

Olivier Pringal

Osama Khalaf

Raj Kumar

Rudolf Lichtenegger

Ya Jie Cheng

Textile Art Category

Aila Mahouk

Archana Aneja X KalaXpress

Bahar Ozen

Jerzy Pietruczuk

Kerry Rogers

Marina Mouṛo

Miray Seramet

Street art category

Julian Clavijo

Mr Brainwash

Obey Giant

Pure Evil

Tania Saleh

Digital Art category

Benjamin Vasserman

Birdy Tg

Georg Cornelius Freundorfner

Julian Mullineux

Lilgen Dafonte

Mandie Manzano

Michael Moebius

Mikolaj Jackiewicz

Philip Mckay

Philippe Shangti

Raoul Keil

Viral Padiya

Innovative Art CATEGORY

Anooshiravan Zargar

Archana Aneja X KalaXpress

Bernardo Scolnik

Dan La Rosa

Dina Khataan

Janko de Beer

Lida Sherafatmand

Pablo Jorge Hernandez

Popovy Sisters

Shilpa Iyer

Tara Del Rey

Ya Jie Cheng

VIDEO ART CATEGORY

Chad Mount

Marina Vernicos

Mr Marck

Silvia De Gennaro

Conceptual Art category

Akash Dhawan

Anna Zennaro

Ammar Syed

Bela Gold

Carlos Aranha

Cornelia Steckhan / Horn

Diego Boiocchi

Hiba Sultan

Irmin Jenni Bernstadt

Krishna VR

Maurice van Tilburg Glimne

Mery Godigna Collet

Riya Sharma

Mixed Media category

Akshita Gandhi

Amarist Studio

Amy Genser

Beverly Barkat

Emily Hancock

Felix Schulze

Henrique Montanari

Katia Minervini

Lee Youngha

Masarratfatima Sulaimani

Robi Walters

Saya Behnam

Sève Favre

Takashi Inaba

Tim Taylor

Yelena York

Abstract Art Category

Alan Soffer

Alex Leung

Anastasia Schipanova

Carolina Nuñez Bussolini

Elena Brand

Emilia Bella Hilal

Gheorghe Virtosu

Igor Vujovic

Jerzy Pietruczuk

Layla Jaleel

Lisa Levasseur

Naren Inow

Rima Chahine

RinARTT Taryn Thomas

Yuvika Garg

Zutistique (Laura Kata OlÌÁh)

Portrait Category

Agnes Bruck

Azzouzi lamine

Betty Anderson

Enric Giralt

Gail Davis

Lucas Torres

Olivier Pringal

Osama Khalaf

Paola Pineda

Patricia Correa

Raj Kumar

Saeri Kiritani

Sussi Hodel

Toni Sanchez

William Picaro

ILLUSTRATION ART CATEGORY

Chika Wu

Joyce Molony

Liudmila Panenkova

Mandie Manzano

Nivesh Trivedi

Osama Khalaf

Suresh Huidrom

Yalım Yıldırım

YuanChi Chang

PAINTING CATEGORY

Alessandra Sequeira

Alex Leung

Alia Alkhalfah

Ana Solanas

Anne Iris

Bernard Pietraga

Christian Mk.K

Dina Khataan

Enrique Chiu

Florencia Zampieri

Gomathi Sivasubramanian

Hassan Jallal

Jean Dolande

Jesno Jackson

Joachim Oettli

Jonathan Pierini

Jose Higuera

Juan Jos̩ Garay

Karl Weiming Lu

Kevin A. Rausch

Khalida Kuzmina

Lizzy Forrester

Loes Van Delft

Maria Gouta

Monika Walter

Nandita Desai

Nora Qudah

Osama Khalaf

Rawia Ghandour Zantout

Ria Sharma

Rodica Rody Iliescu

Saima Hasan

Sami Gjuka

Santiago Ribeiro

Shobha Lyer

Shveta Saxena

Sijin Gopinathan

Soraya Touat

Ulviyya Hamzayeva

Yulia Altas



FIVE.png